YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EVDE KEDİ BAKIMI

blog yazısı ekle !

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EVDE KEDİ BAKIMI

Evde bir çok kişi evcil hayvanlarına bakmaktadır. Ancak bu kişilerden kaç tanesi gerçek anlamda hem evcil hayvanlarını memnun etmekte hem de tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Evcil hayvanlar birçok noktada aslında bizlerin bakımlarına muhtaç durumdadırlar. Çünkü doğduklarında ve büyüdüklerinde her zaman bizler tarafından beslenmekte, veterinere kontrole götürülmekte ve temizlikleri yapılmaktadır. Ancak bu durum yeni başlayanlar için çok daha karışık bir durumdur. Özellikle bakmayı ve sahiplenmeyi planladıkları evcil hayvan bir kedi ise durum çok daha karışık olmaktadır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


Yeni başlayanlar için evde kedi bakımı konusunda verilecek o kadar çok tavsiye ve dikkat edilmesi gereken o kadar çok nokta vardır ki bazen yıllardır kedi bakan kişiler dahi bu noktalardan bazılarını atlamaktadırlar. Ancak size vereceğimiz bakım tavsiyeleri kesinlikle bir kedinin temel tüm ihtiyaçlarını karşılar.

İlk önce kedinizi ilk defa eve getirmeden önce kendisine ait hissedebileceği yerini hazırlayın. Bu yer evin salonunda bir köşede olabilir, dışarıdan ücret karşılığı alınmış plastik bir barakada olabilir ya da kendi eliniz ile yaptığınız sunta bir yerde olabilir. Ancak önemli olan kedinizin orayı kendisi için sahiplenmesidir. Aynı zamanda kesinlikle bu barınağın içerisine tüylü ve yumuşak bir battaniye ile birkaç adet top ve pelüş oyuncak koymayı da ihmal etmeyin. Bu şekilde özellikle yavru kediler kendilerini yalnız hissetmemiş böylelikle ortama ve eve daha çabuk ısınmış olacaklar.

Daha sonra kedinizin tuvaleti için balkon, ardiye ya da uygun bir noktada hem sizi hem de kedinizi rahatsız etmeyecek bir konuma kedinizin tuvaletini yapabileceği bir yer ayarlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kediler bilindiği üzere kum harici bir yere çok nadiren tuvaletlerini yapmaktadırlar. Bu kum kediler için önemli bir konumdadır.

Eğer evde başka evcil hayvanlarda varsa kediniz ile diğer evcil hayvanların tanışması ve arkadaş olabilmeleri için kesinlikle bir araya getirin. Çünkü ilerleyen zamanlarda siz evinizde kedinizi ve diğer evcil hayvanlarınızı baş başa bırakacaksınız ve aralarında herhangi bir problem oluşmasını istemezsiniz.

Ve son olarak kedileriniz ile evde olduğunuz zamanlarda fazla fazla zaman geçirmeye çalışın. Çünkü kedilerin sizden istediği en büyük şey ilginiz ve onları sevmenizdir. Ankara gibi bir metropolde yaşıyorsanız kedinizi diğer kediler ile sosyalleşmesi için kurum toplantılarına götürebilirsiniz