HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

blog yazısı ekle !

HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

Ankara Veteriner

1. Köpekler insanların ağrılarını algılayabilirler.

Yapılan bir araştırmaya göre köpekler ağlayan birine ya da mutsuz olan birine daha çok yaklaşırlar. Bu durum köpeklerin empati kurabildiklerini ve insanların acılarını dindirmek istediklerini göstermektedir.
2. Köpekler kanseri bulabiliyorlar.

İnanılmaz koku algıları sayesinde, akciğer kanserini teşhis etme konusunda %70-99'a kadar doğru sonuç elde ettikleri ortaya çıkmıştır. Bu veriler yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır ve hastalar üzerinde köpeklerin algıları sınanmıştır.

3. Köpekler iş stresini azaltırlar.

İş Sağlığı Yönetimi Uluslararası Dergisi ofislerine köpek getiren işçilerin daha az stresli olduklarını ve işlerinde daha mutlu olduklarını keşfetmiştir. Çünkü köpekleri bu enerjiyi onlara sağlamaktadırlar.

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Starvet Veteriner Kliniği

Dikmen

Ankara Çankaya Dikmen Bölgesinde Starvet Veteriner Kliniği olarak Kedi Kuş Köpek Tavşan GinePig ve diğer egzotik dostlarımızın da Aşı'dan Ameliyat'a Mr Tomografiden Tıraş uygulamalarına kadar Profesyonel ekibimizle hizmet vermekteyiz. Yurtdışı çıkış işlemleri ve kuduz titrasyon testi için de bize ulaşabilirsiniz.

Internet Sitemiz: starvetveteriner.com

Veteriner Hekimimiz Bekir Kürşad Erdinç İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur.

- 2019-2021 Ankara Büyükşehir belediyesi sorumlu Barınak veteriner hekimi

- 2021 2022 Petcode İstanbul ameliyathane sorumlu Veteriner hekimi

- 2022 Ekim Starvet Veteriner Kliniği kurucu başhekimi

Eğitim Ve Sertifikalar

. Uluslararası Katılımlı 1.Egzotik ve Yaban Hayvan Hekimliği Kongresi/İstanbul (3/05/2014)

. Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi/İstanbul (30/04/2015)

. Tierlnsel Umut Evi Kısırlaştırma ve Hayvan Refahı Projesi/Edirne (18-25/05/2015)

. Program of Summer School of Food Hygiene Brno Üniversitesi / Çek Cumhuriyeti (13-23/07/2015)

. Greenbalkans Wildlife Rehabilitation And Breeding Centre Bulgaristan/Starazagora (1-10/09/2015)

. 32.Dünya Veteriner Hekimler Kongresi/İstanbul (13-17/09/2015)

. 18.Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi /İstanbul(26-28/04/2016)

. İnsan , Hayvan Ve Çevre Sağlığı Açısından Veteriner Atıkların Yönetimi Paneli/İstanbul (20/04/2017)

. Veterinary Clinical Training Program Faculty of Veterinary University in Skopje Makedonya (14-25/08/2017)

. Hayat Ve Egzotik Hayvan Hekimliği Temel Bilgi Eğitimi 1 /İstanbul(25/02/2018)

. Cernek Halkalama Kampı Kuş Halkalama Çalışması /Samsun(7-14/04/2018)

. Vektör Kaynaklı Hastalıklarla Gerçek Mücadele Semineri/İstanbul (28/02/2019)


devamını oku...
Adres: Harbiye Mahallesi Sokullu Mehmet Paşa Caddesi No:21/A Dikmen Çankaya - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara


4. Köpekler Hastalık Nöbeti Gerçekleşmeden Önce Bunu Algılarlar

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre bazı köpekler hastaların hastalık nöbeti geçirmeden önce bunu algılayabiliyorlar. Bazen de bunu birkaç saat önceden fark edebiliyorlar. Hala bunu nasıl yapabildiklerini kimse bilmiyor. Ya da neden sadece bazı köpeklerin bunu yapabildiğini gösteren bir kanıt yok. Bunu yapmak için eğitilemezler de. Bu yüzden de bu tür bir köpek istiyorsanız, kesinlikle kendinizin de bu doğaya sahip olduğunuzdan emin olun.

5. Bebeklerin Kirli Kalarak Sağlıklı Kalmalarını Sağlayın

Yapılan son araştırmalara göre köpeklerle ilgilenen bebekler aslında köpeklerle büyümeyen bebeklere nazaran daha sağlıklı olmaktadırlar. Ayrıca bu bebeklerde daha az öksürük, daha az akan burun ve kulak enfeksiyonu vardır. Bunun nedeni de köpeklerin kirde, çamurda ve diğer bakterileri topraklardan aldıkları için çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirirler.

6. Köpekler Sizin Zinde Kalmanızı Sağlamaktadır

Londra Üniversite'sinde yapılan bir araştırmaya göre köpeklerle ilgilenen çocukların köpek sahibi olmayanlara nazaran daha aktif ve daha sık egzersiz yaptıklarını göstermektedir. Hepsinden öte, yalnız yapılan egzersizler yerine köpeklerle yapılan egzersizler ya da tempolu yürüyüş daha eğlenceli ve daha ilginç olmaktadır.

7. Köpekler Düşük Kan Şekerini Bulurlar

Koku duyuları daha fazlasını dahi yapabilirler. Köpekler sahiplerindeki düşük kan şekerini bile bulabilirler. Kişinin kan şekerinin düştüğünü ya da diyabet ataklarının çoktan oluştuğunu size hatırlatabilirler. Bunu da size yardımcı olabilmek için havlayarak göstermeye çalışırlar. Bu özellikleri sayesinde de diyabet hastalarının hayatını kurtarabilirler.

8. Sizi Alerjilerden Uzak Tutmaya Yardımcı Olurlar

Yiyecek alerjileri sizin hapşırmanıza neden olmazlar. Köpekler bazı alerji yapan etkenlerin bulunmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de eğer fıstık yağına alerjiniz varsa, odada fıstık kokusu olup olmadığını köpekler algılayabilirler. Bunun gibi daha birçok kokuyu alabilirler.

9. Daha Sosyal Olmanızı Sağlar

İngiliz Tıbbi Dergisi köpekler sosyal katalizörlerdir. Böylece sizin diğer insanlara daha kolay yaklaşmanızı sağlarlar ve insanlardan kendinizi izole etmenizi azaltabilirler. Bu durum da köpeğin size sağladığı arkadaşlıktan daha önemlidir. Çünkü sosyalleşmek kişinin sağlığı için daha yararlı olmaktadır.
10. Gazilerin ya da Eski Subayların Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tedavi Ederler

Köpekler askerler arasındaki travma sonrası stres bozukluğunu tek başlarına azalttığını göstermektedir. Arkadaşlık sağlamanın yanı sıra, hastaların kendi kabuklarından çıkmalarını, daha az çekingen ve sinirli olmalarını sağlamaktadırlar. Buna ek olarak, ayrıca sosyal hayatlarını da geliştirmektedirler.

11. Çocuklardaki Egzamayı Önlemektedir.

Sanılanın aksine bebeğinizin alerjisi olsa bile eve bir köpek almak kesinlikle yararlı olacaktır. Köpeklerle yaşayan bir yaşından küçük çocuklarda kronik, deri hastalığı olan egzamanın oluşması daha az olasıdır.

12. Sizi Sadece Öperek Yaralarınızı İyileştirir

Bir köpeğin sizin öpmesi kesinlikle sizi iyi hissettirir. Ama fiziksel olarak yararları da vardır. Yapılan çalışmaya göre hem insanların hem de köpeklerin salgıladığı tükürük sinirlerin ve kasların harekete geçmesine neden olur. Oksijenin hareket etmesi de yaralarınızın iyileşmesini sağlar. Kısacası, köpeklerin yaralarınızı yalaması sadece bir klişe değildir.

13. Yaşlı Sahiplerinin Doktora Daha Az Gitmesine Yardımcı Olurlar

Köpeklerin hayata kattığı pozitif duygular sayesinde, kişilerin en zor zamanlarında bile onların iyi hissetmesine sağlayarak, onların daha az doktora gitmelerine neden olmaktadır.

14. Kalp Sorunlarının Riskini Azaltırlar

Yapılan araştırmalara göre köpek sahibi olmanın kalp riski oranını azaltmaktadır. Daha fazla egzersiz yaparak zinde olmanızı sağlamış olursunuz.

15. Depresyonda Size Yardımcı Olur

Araştırmaların gösterdiğine göre günden güne veya hatta daha fazla ciddi kronik depresyonda bile köpek sevgisinin bu durumlarla baş etmek için her şeyi kolaylaştırır. Sadece köpeklerin etrafınızda olması ve en kötü zamanımızda bile, birisi sizi koşulsuz olarak sever ve sizi tekrardan mutlu görmek için isteklidir. Bu yüzden de kalkmaya ve hayata dönmeye bizi iten köpeğimiz vardır.

16. Üniversite Öğrencilerin Final Haftalarından Kurtulmalarını Sağlarlar

Final haftaları sizi mahveder ve bu durum sizi strese sokar. Birçok okul bu durumdan kurtulmak için bir yol buldur. Tek yol da köpekler. Çok fazla stres altındayken köpeklerle vakit geçirmek, onlarla oyun oynamak sizin daha sakin olmanızı ve hatta test sonuçlarını dahi geliştirirler.

17. Otizm Olan Çocukları Rahatlatır

Otistik çocuklar hayatı oldukça stresli bulurlar. Ve otistik olmayan kişiler onları anlamazlar. Ama köpekler anlarlar. Köpeklerin otistik çocuklardaki stres miktarını da azalttığını göstermektedir. Çocuk arkadaşının olduğunu bilerek sakinleşecektir.

18. Kabadayı Olmayı Önler

Zorbalık uzun yıllardır büyük bir problemdir ve insanlar sonunda bunun hakkında bir şeyler yapıyorlar. Köpekler de. Deneysel programlar köpeklerin empati gücünü arttırır. Böylece insanlara kötü davranılmaması gerektiğini öğrenirler. Tabi ki insanların da bunu öğrenmesi gerekir. Çocuklar bu bağı oluştururlar ve zorbalık azalır.

19. Fibromiyalji Sendromundaki Kişiyi Rahatlatır

Fibromiyalji kişinin sürekli ağrı çekmesine neden olmaktadır. Tüysüz Meksika köpeklerin vücut ısısı bu tür hastalar için terapi aracı olmaktadır. Isıtma aracı yerine bu köpeklerle bağ kurabilirsiniz ve hem mutluluk hem de huzur elde etmiş olurlar.

20. Demans Hastalarının Daha İyi Yaşamalarını Sağlar

Köpekler demans (bunama) hastalığına sahip kişilere ne zaman ilaç alacaklarını ve ne zaman doktora gideceklerini hatırlatır. Buna ek olarak, kişi hüsran yaşarken köpekleri ona destek olup onun yanında birisinin olduğunu hatırlatırlar.