HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

blog yazısı ekle !

HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

Ankara Veteriner

1. Köpekler insanların ağrılarını algılayabilirler.

Yapılan bir araştırmaya göre köpekler ağlayan birine ya da mutsuz olan birine daha çok yaklaşırlar. Bu durum köpeklerin empati kurabildiklerini ve insanların acılarını dindirmek istediklerini göstermektedir.
2. Köpekler kanseri bulabiliyorlar.

İnanılmaz koku algıları sayesinde, akciğer kanserini teşhis etme konusunda %70-99'a kadar doğru sonuç elde ettikleri ortaya çıkmıştır. Bu veriler yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır ve hastalar üzerinde köpeklerin algıları sınanmıştır.

3. Köpekler iş stresini azaltırlar.

İş Sağlığı Yönetimi Uluslararası Dergisi ofislerine köpek getiren işçilerin daha az stresli olduklarını ve işlerinde daha mutlu olduklarını keşfetmiştir. Çünkü köpekleri bu enerjiyi onlara sağlamaktadırlar.

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

Yeni Başkent Veteriner Kliniği - Etlik Veteriner

Misyon

Daima kaliteli ve uygun hizmetin herkese ulaşır hale getirilmesinin sağlanması ana amacımız olup, hayvan sağlığı refahı ve koruyucu hekimlik çalışmalarının uygulanması amacındayız...

Açıklama

Kliniğimiz 1998 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ankara'nın en eski ve en deneyimli Türkiye çapında ilaç sektörünün ilk sıralamasında yer alan ve pet klinik alanında 2005 ten itibaren iyi yerlere gelerek ilerleyişini sürdürmektedir. Kliniğimiz sizlerin talepleri doğrultusunda her geçen gün bünyesine yeni gelişmeler eklemektedir. Kaliteli ve iyi hizmeti istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekleriz. Uzman cerrahımız ve deneyimli kadromuz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz hafta içi ve cumartesi günleri sekiz buçuk ve yedi, pazar günleri on iki ve beş arasındadır. Ancak acil durumlarda durumunda size her saat her an hizmet vermeye hazırız.
devamını oku...
Adres: Etlik cad. 14/A Yeni Ziraat Mah. Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

Etlik Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Gen. Dr. Tevfik Sağlam cad. Köşk Apt. No: 70/8 Etlik-Ankara


4. Köpekler Hastalık Nöbeti Gerçekleşmeden Önce Bunu Algılarlar

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre bazı köpekler hastaların hastalık nöbeti geçirmeden önce bunu algılayabiliyorlar. Bazen de bunu birkaç saat önceden fark edebiliyorlar. Hala bunu nasıl yapabildiklerini kimse bilmiyor. Ya da neden sadece bazı köpeklerin bunu yapabildiğini gösteren bir kanıt yok. Bunu yapmak için eğitilemezler de. Bu yüzden de bu tür bir köpek istiyorsanız, kesinlikle kendinizin de bu doğaya sahip olduğunuzdan emin olun.

5. Bebeklerin Kirli Kalarak Sağlıklı Kalmalarını Sağlayın

Yapılan son araştırmalara göre köpeklerle ilgilenen bebekler aslında köpeklerle büyümeyen bebeklere nazaran daha sağlıklı olmaktadırlar. Ayrıca bu bebeklerde daha az öksürük, daha az akan burun ve kulak enfeksiyonu vardır. Bunun nedeni de köpeklerin kirde, çamurda ve diğer bakterileri topraklardan aldıkları için çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirirler.

6. Köpekler Sizin Zinde Kalmanızı Sağlamaktadır

Londra Üniversite'sinde yapılan bir araştırmaya göre köpeklerle ilgilenen çocukların köpek sahibi olmayanlara nazaran daha aktif ve daha sık egzersiz yaptıklarını göstermektedir. Hepsinden öte, yalnız yapılan egzersizler yerine köpeklerle yapılan egzersizler ya da tempolu yürüyüş daha eğlenceli ve daha ilginç olmaktadır.

7. Köpekler Düşük Kan Şekerini Bulurlar

Koku duyuları daha fazlasını dahi yapabilirler. Köpekler sahiplerindeki düşük kan şekerini bile bulabilirler. Kişinin kan şekerinin düştüğünü ya da diyabet ataklarının çoktan oluştuğunu size hatırlatabilirler. Bunu da size yardımcı olabilmek için havlayarak göstermeye çalışırlar. Bu özellikleri sayesinde de diyabet hastalarının hayatını kurtarabilirler.

8. Sizi Alerjilerden Uzak Tutmaya Yardımcı Olurlar

Yiyecek alerjileri sizin hapşırmanıza neden olmazlar. Köpekler bazı alerji yapan etkenlerin bulunmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de eğer fıstık yağına alerjiniz varsa, odada fıstık kokusu olup olmadığını köpekler algılayabilirler. Bunun gibi daha birçok kokuyu alabilirler.

9. Daha Sosyal Olmanızı Sağlar

İngiliz Tıbbi Dergisi köpekler sosyal katalizörlerdir. Böylece sizin diğer insanlara daha kolay yaklaşmanızı sağlarlar ve insanlardan kendinizi izole etmenizi azaltabilirler. Bu durum da köpeğin size sağladığı arkadaşlıktan daha önemlidir. Çünkü sosyalleşmek kişinin sağlığı için daha yararlı olmaktadır.
10. Gazilerin ya da Eski Subayların Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tedavi Ederler

Köpekler askerler arasındaki travma sonrası stres bozukluğunu tek başlarına azalttığını göstermektedir. Arkadaşlık sağlamanın yanı sıra, hastaların kendi kabuklarından çıkmalarını, daha az çekingen ve sinirli olmalarını sağlamaktadırlar. Buna ek olarak, ayrıca sosyal hayatlarını da geliştirmektedirler.

11. Çocuklardaki Egzamayı Önlemektedir.

Sanılanın aksine bebeğinizin alerjisi olsa bile eve bir köpek almak kesinlikle yararlı olacaktır. Köpeklerle yaşayan bir yaşından küçük çocuklarda kronik, deri hastalığı olan egzamanın oluşması daha az olasıdır.

12. Sizi Sadece Öperek Yaralarınızı İyileştirir

Bir köpeğin sizin öpmesi kesinlikle sizi iyi hissettirir. Ama fiziksel olarak yararları da vardır. Yapılan çalışmaya göre hem insanların hem de köpeklerin salgıladığı tükürük sinirlerin ve kasların harekete geçmesine neden olur. Oksijenin hareket etmesi de yaralarınızın iyileşmesini sağlar. Kısacası, köpeklerin yaralarınızı yalaması sadece bir klişe değildir.

13. Yaşlı Sahiplerinin Doktora Daha Az Gitmesine Yardımcı Olurlar

Köpeklerin hayata kattığı pozitif duygular sayesinde, kişilerin en zor zamanlarında bile onların iyi hissetmesine sağlayarak, onların daha az doktora gitmelerine neden olmaktadır.

14. Kalp Sorunlarının Riskini Azaltırlar

Yapılan araştırmalara göre köpek sahibi olmanın kalp riski oranını azaltmaktadır. Daha fazla egzersiz yaparak zinde olmanızı sağlamış olursunuz.

15. Depresyonda Size Yardımcı Olur

Araştırmaların gösterdiğine göre günden güne veya hatta daha fazla ciddi kronik depresyonda bile köpek sevgisinin bu durumlarla baş etmek için her şeyi kolaylaştırır. Sadece köpeklerin etrafınızda olması ve en kötü zamanımızda bile, birisi sizi koşulsuz olarak sever ve sizi tekrardan mutlu görmek için isteklidir. Bu yüzden de kalkmaya ve hayata dönmeye bizi iten köpeğimiz vardır.

16. Üniversite Öğrencilerin Final Haftalarından Kurtulmalarını Sağlarlar

Final haftaları sizi mahveder ve bu durum sizi strese sokar. Birçok okul bu durumdan kurtulmak için bir yol buldur. Tek yol da köpekler. Çok fazla stres altındayken köpeklerle vakit geçirmek, onlarla oyun oynamak sizin daha sakin olmanızı ve hatta test sonuçlarını dahi geliştirirler.

17. Otizm Olan Çocukları Rahatlatır

Otistik çocuklar hayatı oldukça stresli bulurlar. Ve otistik olmayan kişiler onları anlamazlar. Ama köpekler anlarlar. Köpeklerin otistik çocuklardaki stres miktarını da azalttığını göstermektedir. Çocuk arkadaşının olduğunu bilerek sakinleşecektir.

18. Kabadayı Olmayı Önler

Zorbalık uzun yıllardır büyük bir problemdir ve insanlar sonunda bunun hakkında bir şeyler yapıyorlar. Köpekler de. Deneysel programlar köpeklerin empati gücünü arttırır. Böylece insanlara kötü davranılmaması gerektiğini öğrenirler. Tabi ki insanların da bunu öğrenmesi gerekir. Çocuklar bu bağı oluştururlar ve zorbalık azalır.

19. Fibromiyalji Sendromundaki Kişiyi Rahatlatır

Fibromiyalji kişinin sürekli ağrı çekmesine neden olmaktadır. Tüysüz Meksika köpeklerin vücut ısısı bu tür hastalar için terapi aracı olmaktadır. Isıtma aracı yerine bu köpeklerle bağ kurabilirsiniz ve hem mutluluk hem de huzur elde etmiş olurlar.

20. Demans Hastalarının Daha İyi Yaşamalarını Sağlar

Köpekler demans (bunama) hastalığına sahip kişilere ne zaman ilaç alacaklarını ve ne zaman doktora gideceklerini hatırlatır. Buna ek olarak, kişi hüsran yaşarken köpekleri ona destek olup onun yanında birisinin olduğunu hatırlatırlar.