HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

blog yazısı ekle !

HAYATINDA KESİNLİKLE KÖPEK SAHİBİ OLMAN GEREKTİĞİNİ BELİRTEN 20 NEDEN

Ankara Veteriner

1. Köpekler insanların ağrılarını algılayabilirler.

Yapılan bir araştırmaya göre köpekler ağlayan birine ya da mutsuz olan birine daha çok yaklaşırlar. Bu durum köpeklerin empati kurabildiklerini ve insanların acılarını dindirmek istediklerini göstermektedir.
2. Köpekler kanseri bulabiliyorlar.

İnanılmaz koku algıları sayesinde, akciğer kanserini teşhis etme konusunda %70-99'a kadar doğru sonuç elde ettikleri ortaya çıkmıştır. Bu veriler yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır ve hastalar üzerinde köpeklerin algıları sınanmıştır.

3. Köpekler iş stresini azaltırlar.

İş Sağlığı Yönetimi Uluslararası Dergisi ofislerine köpek getiren işçilerin daha az stresli olduklarını ve işlerinde daha mutlu olduklarını keşfetmiştir. Çünkü köpekleri bu enerjiyi onlara sağlamaktadırlar.

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pethekim Veteriner Kliniği

Bağlıca

Pethekim Veteriner Kliniği, Ankara 2019 yılında hizmet vermeye başlamış, Ankara ve Türkiye'nin diğer illerinden getirilen ekzotik hayvanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tedavisi ve koruyucu hekimlik hizmetlerini sunmaktadır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Yapracık, Etimesgut, Sincan, Elvankent, Eryaman, Batıkent, Kızılay, Dikmen, Yenimahalle, Alaçaatlı, Bilkent, Beysukent, Balgat, Çankaya, Keçiören bölgelerine 7/24 Veteriner Ambulans hizmeti vermektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Muayene, teshis, laboratuvar tahlilleri, Ultrasonik muayene, Rontgen vb. teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir.

ANKARA VETERİNER HEKİMLERİ GÖZÜNDEN EVCİL HAYVANLARIN
İNSANLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Evcil hayvanlar evimizin neşesi hayatımızın gerçek bir parçasıdır. Duygusal bağlarıyla bize destek sağlayan ve doğal hayatın tadını yaşatan dostlarımız. Çocuklarımızın motivasyon ve kişisel gelişimlerinde mutlak pozitif etkiler oluşturan, güçlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesine yardım eden evcil dostlarımız. İlim ve bilim insanlarının dikkat çektiği, psikologların reçetelerine yerleşmiş, kızım, oğlum, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım dediğimiz can dostlarımız evcil hayvanlarımız. Hayatımızdaki birçok pozitif etkiyle yanımızdan ayrılmayan dostlarımız.

-Olumsuzlukları olumlu düşünmemizi sağlayan;evcil dostlarımız onlarla geçirdiğimiz vakitlerde bize olumlu düşünme enerjisi vermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu doğrulamaktadır.

-Evcil hayvanlarınızın allerji olgularına etkisi; yapılan çalışmalar belirli bir süre evcil hayvan besleyen insanların hayvansal proteinler ve diğer hayvansal alerjenlere karşı bağışıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde evde mevcut alerjik reaksiyon yatkınlığı olan birey yoksa evcil hayvan beslenmesinin alerjik bağışıklığı pozitif etkilediği ortaya konmuştur.

Evcil hayvanlarımız bireylerin sosyalleşmesini sağlar; Evcil hayvan sahiplerinin diğer insanlara göre daha konuşkan, daha güler yüzlü ve daha fazla sosyal sorumluluklara duyarlı oldukları görülmektedir. Bireyler evcil dostları sayesinde daha sosyal ve daha şefkatli bir sosyal duruma sahip olurlar.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemleri ve sağlık durumları daha yüksektir;

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda kan basıncının düzenlenmesinde kolestorol seviyesinin düşürülmesinde, anksiyetik bozukluklardan kurtulmada, opezite ve kalp ve damar hastalıklarının azalmasında etli olduğu tespit edilmiştir. Evcil hayvanlar Sağlığımız için etkili bir dosttur.

Evcil Hayvanlarımız kişisel gelişimimizi etkileyen dostlarımız; Journal of Personality and Social Psychology isimli bir dergi çalışmasında evcil hayvan sahiplerinin daha özgüvenli olduğu yazılır. Kişisel gelişimlere pozitif etki ettikleri olduğu kesindir.

Evcil Hayvanlarımız bireylerin hayatının düzenli olmasına sebep olur; evcil hayvanın yemek saatlerini düzenlemek, gezdirme saatleri ile spor yapmak, veteriner hekim ziyaretleri planlamak, mama takibi ve araştırması yapmak vb aktiviteler düzenli olmamıza yardımcı olan planlamalardır. Bireylerin evcil hayvanlar beslemesi ve onlarla arkadaşlık etmesi büyük ölçüde stresi azalttığı görülmektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği/ 05558881043

devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1231 Sokak No:3/C Bağlıca-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara


4. Köpekler Hastalık Nöbeti Gerçekleşmeden Önce Bunu Algılarlar

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre bazı köpekler hastaların hastalık nöbeti geçirmeden önce bunu algılayabiliyorlar. Bazen de bunu birkaç saat önceden fark edebiliyorlar. Hala bunu nasıl yapabildiklerini kimse bilmiyor. Ya da neden sadece bazı köpeklerin bunu yapabildiğini gösteren bir kanıt yok. Bunu yapmak için eğitilemezler de. Bu yüzden de bu tür bir köpek istiyorsanız, kesinlikle kendinizin de bu doğaya sahip olduğunuzdan emin olun.

5. Bebeklerin Kirli Kalarak Sağlıklı Kalmalarını Sağlayın

Yapılan son araştırmalara göre köpeklerle ilgilenen bebekler aslında köpeklerle büyümeyen bebeklere nazaran daha sağlıklı olmaktadırlar. Ayrıca bu bebeklerde daha az öksürük, daha az akan burun ve kulak enfeksiyonu vardır. Bunun nedeni de köpeklerin kirde, çamurda ve diğer bakterileri topraklardan aldıkları için çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirirler.

6. Köpekler Sizin Zinde Kalmanızı Sağlamaktadır

Londra Üniversite'sinde yapılan bir araştırmaya göre köpeklerle ilgilenen çocukların köpek sahibi olmayanlara nazaran daha aktif ve daha sık egzersiz yaptıklarını göstermektedir. Hepsinden öte, yalnız yapılan egzersizler yerine köpeklerle yapılan egzersizler ya da tempolu yürüyüş daha eğlenceli ve daha ilginç olmaktadır.

7. Köpekler Düşük Kan Şekerini Bulurlar

Koku duyuları daha fazlasını dahi yapabilirler. Köpekler sahiplerindeki düşük kan şekerini bile bulabilirler. Kişinin kan şekerinin düştüğünü ya da diyabet ataklarının çoktan oluştuğunu size hatırlatabilirler. Bunu da size yardımcı olabilmek için havlayarak göstermeye çalışırlar. Bu özellikleri sayesinde de diyabet hastalarının hayatını kurtarabilirler.

8. Sizi Alerjilerden Uzak Tutmaya Yardımcı Olurlar

Yiyecek alerjileri sizin hapşırmanıza neden olmazlar. Köpekler bazı alerji yapan etkenlerin bulunmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de eğer fıstık yağına alerjiniz varsa, odada fıstık kokusu olup olmadığını köpekler algılayabilirler. Bunun gibi daha birçok kokuyu alabilirler.

9. Daha Sosyal Olmanızı Sağlar

İngiliz Tıbbi Dergisi köpekler sosyal katalizörlerdir. Böylece sizin diğer insanlara daha kolay yaklaşmanızı sağlarlar ve insanlardan kendinizi izole etmenizi azaltabilirler. Bu durum da köpeğin size sağladığı arkadaşlıktan daha önemlidir. Çünkü sosyalleşmek kişinin sağlığı için daha yararlı olmaktadır.
10. Gazilerin ya da Eski Subayların Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tedavi Ederler

Köpekler askerler arasındaki travma sonrası stres bozukluğunu tek başlarına azalttığını göstermektedir. Arkadaşlık sağlamanın yanı sıra, hastaların kendi kabuklarından çıkmalarını, daha az çekingen ve sinirli olmalarını sağlamaktadırlar. Buna ek olarak, ayrıca sosyal hayatlarını da geliştirmektedirler.

11. Çocuklardaki Egzamayı Önlemektedir.

Sanılanın aksine bebeğinizin alerjisi olsa bile eve bir köpek almak kesinlikle yararlı olacaktır. Köpeklerle yaşayan bir yaşından küçük çocuklarda kronik, deri hastalığı olan egzamanın oluşması daha az olasıdır.

12. Sizi Sadece Öperek Yaralarınızı İyileştirir

Bir köpeğin sizin öpmesi kesinlikle sizi iyi hissettirir. Ama fiziksel olarak yararları da vardır. Yapılan çalışmaya göre hem insanların hem de köpeklerin salgıladığı tükürük sinirlerin ve kasların harekete geçmesine neden olur. Oksijenin hareket etmesi de yaralarınızın iyileşmesini sağlar. Kısacası, köpeklerin yaralarınızı yalaması sadece bir klişe değildir.

13. Yaşlı Sahiplerinin Doktora Daha Az Gitmesine Yardımcı Olurlar

Köpeklerin hayata kattığı pozitif duygular sayesinde, kişilerin en zor zamanlarında bile onların iyi hissetmesine sağlayarak, onların daha az doktora gitmelerine neden olmaktadır.

14. Kalp Sorunlarının Riskini Azaltırlar

Yapılan araştırmalara göre köpek sahibi olmanın kalp riski oranını azaltmaktadır. Daha fazla egzersiz yaparak zinde olmanızı sağlamış olursunuz.

15. Depresyonda Size Yardımcı Olur

Araştırmaların gösterdiğine göre günden güne veya hatta daha fazla ciddi kronik depresyonda bile köpek sevgisinin bu durumlarla baş etmek için her şeyi kolaylaştırır. Sadece köpeklerin etrafınızda olması ve en kötü zamanımızda bile, birisi sizi koşulsuz olarak sever ve sizi tekrardan mutlu görmek için isteklidir. Bu yüzden de kalkmaya ve hayata dönmeye bizi iten köpeğimiz vardır.

16. Üniversite Öğrencilerin Final Haftalarından Kurtulmalarını Sağlarlar

Final haftaları sizi mahveder ve bu durum sizi strese sokar. Birçok okul bu durumdan kurtulmak için bir yol buldur. Tek yol da köpekler. Çok fazla stres altındayken köpeklerle vakit geçirmek, onlarla oyun oynamak sizin daha sakin olmanızı ve hatta test sonuçlarını dahi geliştirirler.

17. Otizm Olan Çocukları Rahatlatır

Otistik çocuklar hayatı oldukça stresli bulurlar. Ve otistik olmayan kişiler onları anlamazlar. Ama köpekler anlarlar. Köpeklerin otistik çocuklardaki stres miktarını da azalttığını göstermektedir. Çocuk arkadaşının olduğunu bilerek sakinleşecektir.

18. Kabadayı Olmayı Önler

Zorbalık uzun yıllardır büyük bir problemdir ve insanlar sonunda bunun hakkında bir şeyler yapıyorlar. Köpekler de. Deneysel programlar köpeklerin empati gücünü arttırır. Böylece insanlara kötü davranılmaması gerektiğini öğrenirler. Tabi ki insanların da bunu öğrenmesi gerekir. Çocuklar bu bağı oluştururlar ve zorbalık azalır.

19. Fibromiyalji Sendromundaki Kişiyi Rahatlatır

Fibromiyalji kişinin sürekli ağrı çekmesine neden olmaktadır. Tüysüz Meksika köpeklerin vücut ısısı bu tür hastalar için terapi aracı olmaktadır. Isıtma aracı yerine bu köpeklerle bağ kurabilirsiniz ve hem mutluluk hem de huzur elde etmiş olurlar.

20. Demans Hastalarının Daha İyi Yaşamalarını Sağlar

Köpekler demans (bunama) hastalığına sahip kişilere ne zaman ilaç alacaklarını ve ne zaman doktora gideceklerini hatırlatır. Buna ek olarak, kişi hüsran yaşarken köpekleri ona destek olup onun yanında birisinin olduğunu hatırlatırlar.