YAŞLI KEDİLERİ BESLEMEK

blog yazısı ekle !

YAŞLI KEDİLERİ BESLEMEK

Ankara Veteriner

Kediler yaşları ile birlikte görünen değişimler sergilerler. Bu değişiklikler metabolik, bağışıklık sistemi ve aynı zamanda vücut kompoziyonu ile ilgili olmaktadır. Bunların bazıları kaçınılmaz olurken, diğerlerini beslenme ile yönetmek mümkündür.
 1. Yedi yaşına gelen kedinizi artık diyete başlatmanız gerekmektedir.

 2. Kedinizi beslerken uymanız gereken de kronik hastalıkların gelişimini engellemek ve diğer hastalık risklerini ortadan kaldırmak olabilir.

 3. Kediler yaşlandıkça, sağlık sorunları da oluşur. Bunlar:

  - kedinin kürkünün ve derisinin bozulması,
  - kas oranında azalma,
  - daha sık olan bağırsak problemleri,
  - eklem hastalıkları,
  - obezite,
  - diş problemleri,
  - bağışıklık sisteminden kaynaklı olarak enfeksiyonla savaşma gücünün azalması olabiliyor.

 4. Rutin olarak yapılan bakım önem taşımaktadır. Böylece, evcil hayvanınızın karşılaşabileceği kronik hastalıkların takibi de mümkün olacaktır. Bu durumda da veterinere başvurmak daha kolay olacaktır. Stresli durumlar ve ani değişiklikler günlük hayatta yapılmamalıdır. Eğer anı değişim kesinlikle yapılmalı ise, bu durum yaşlı kedi için stres oluşturmamalı ve gözlemlenmelidir.

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara


Kedilerin Tırnaklarının Törpülenmesi

Manikürün hem sizin hem de kediniz için kolay ve eğlenceli olmasını sağlayın.

Kediniz tırnak makasını görünce, kayıp mı oluyor? Onun manikürünü yapmak için, onu havlunun içine mi sarıyorsunuz? Davranışçı uzmanlara göre; sakin, eğlenceli tırnak törpülenmesi kesinliklle mümkündür. Ve bu tam da olması gerekendir. Aşağıdaki adımları uyguladığınızda, kedinizin ne kadar sakin olduğunu ve ne kadar eğlenceli zaman geçireceğinizi göreceksiniz.

Onları Nasıl Moda Getirirsiniz

Aslında kediniz daha yavruyken ona tırnak makasını tanıtmanız gerekmektedir. Sessiz bir oda ve kendinize bir sandalye beğenin. Ondan sonra da dizinizin üzerine kedinizi koyun. Kediyi mutlaka sakinken, hatta uykulu olduğu zaman (yemekten sonraki durumda) alın. Yapmanız gereken kedinin başka bir şeye odaklanmaması ve sizin onu hiçbir şekilde incitmeyeceğiniz bir pozisyonda olmalıdır. Ayrıca etrafta başka bir evcil hayvanın olmaması da önem taşımaktadır.

Kedinizin Patileri ile Arkadaş Olun

Kedinizin bir patisini parmaklarınızın arasına alın ve üçten daha fazla olmayacak şekilde masaj yapın. Eğer kediniz patisini çekerse, sakın patisini sıkmayın ya da çimciklemeyin. Onun hareketlerini takip edin; ama mutlaka arkadaş canlısı olduğunuzu ona hatırlatın. Tekrardan sessiz olduğunda da tırnaklarına yastıkla hafif bir basınç yapın. Ve daha sonra hemen tedaviye başlayın. Bu işlemi her gün farklı bir patisine uygulayın ve böylece alışabileceksiniz. Aynı zamanda kediniz de bu süreci tanıyıp kabullenecektir.

Tırnak Makası ile Tanışmak

Öncelikle kediniz hem tırnak makasına hem de onun sesine aşina olmalıdır. Böylece manikür işlemi sizin için ve kediniz için kabus olmaktan çıkacaktır. Kediyi dizinize koyun ve tırnak makasının içine pişmemiş birkaç parça spagetti yerleştirin (eğer tırnak makasını koklamaya başlarlarsa, tırnak makasının üzerine yiyebilecekleri malzemeleri yerleştirin). Daha sonra da kedinizin parmaklarına masaj yaparken, bir parmağını kibar bir şekilde tutup baskı yapın. Tırnak ortaya çıkınca da, spagettiyi kamufle yöntemi olarak kullanın ve patisini mutlaka kibarca tutun. Ve şimdi de parmağını serbest bırakabilirsiniz ve tedaviyi sağlayabilirsiniz.