HABEŞ KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ IRKLARI

blog yazısı ekle !

HABEŞ KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ IRKLARI

Habeş kedisinin ilk olarak nerede ve ne zaman görüldüğü bilinmese de; 4 bin yıl önce Antik Mısırda'ki saraylar ve tapınaklarda tapılan, kutsal olduğuna inanılan kedilerin soyundan geldikleri rivayet edilir. Habeş kedileri Mısır'da kutsal sayılan duvarlar ve heykellerde resmedilen kedilere oldukça benzemektedir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Dr. Staples'in 1874'te kaleme aldığı "Cats, Their Points, Etc." adlı kitabında, Zula isimli bir askerin bugünkü adı Etiyopya olan Habeşistan'tan İngiltere'ye dönerken yanında Habeş kedisi getirdiğinden bahsedilir. Ancak kedinin aslının Habeşistan bölgesine ait olup olmadığı kesin olarak belli değildir. Son genetik çalışmalar, Habeş kedisinin Güney Asya ile Hint Okyanusu kıyılarında yaşamış bir türden türediğini gösteriyor.

Zula'nın getirdiği kedi ile bugünkü var olan türün bağlantısını kesin olarak gösterecek bir kanıt olmadığından bazı hayvan yetiştiricileri Zula'nın getirdiği Habeş kedisi soyunun tükendiğini ve bugünkü Habeş kedilerinin İngiliz yetiştiriciler tarafından tekrar üretildiğini iddia ediyor.

Habeş kedilerinin Amerika'ya ulaşması 1900'lerin ilk yıllarına dayanıyor. Aktif olarak Habeş kedisi türünün çoğaltılması ise ilk olarak 1930'lu yıllarda başlıyor. Bugün Habeş kedileri Siyam kedilerinden sonra kıtada en çok bulunan ikinci kısa tüylü kedi türü olarak öne çıkıyor.

Habeş kedileri, dekoratif! veya kucakta gezdirmek için sahip olunacak bir kedi türü değil. Cesur, meraklı ve oldukça enerjik olan Habeş kedileri,sahiplerinin özel hayatlarında kendilerine yer ayırması ve onlarla yeterince ilgilenmesi haline oldukça neşeli ve sevecen olabiliyor, sahiplerine yakın davranabiliyorlar. Özellikle akşam yemeği zamanı bulundukları yer genellikle sahiplerinin bacakları olacaktır.

Habeş kedileri oldukça çevik, hareketli ve atletik hayvanlardır ve kapalı, dar alanlarda uzun süre vakit geçirmekten hoşlanmazlar.

Habeş kedilerinde çok az düzeyde kalıtsal rahatsızlıklar görülse de diş eti iltihapları ve diş çürümesine yatkın olabiliyorlar. Ancak düzenli olarak dişlerinin fırçalanması, florür uygulamalarının yapılması ve periyodik olarak veteriner kliniğinde kontrol ettirilmesi durumunda yaşanması muhtemel herhangi bir diş rahatsızlığının önüne geçilebilir. Aynı zamanda Habeş kedileri kalıtsal olarak amiloidoz ve böbrek hastalıklarına da duyarlı olabiliyorlar.