KUŞLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

blog yazısı ekle !

KUŞLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

Ankara Veteriner

Evcil hayvan denildiği zaman akla gelen ilk üç canlıdan biridir kuşlar. İstediğiniz yerde olun kuşlar her zaman hayvan severler tarafından sevilen özel bir cins canlıdır. Bir çok çeşit canlı olmasına rağmen kuşlar dünyası bambaşkadır. Kuşlarda diğer evcil hayvanlar gibi özelliklere sahiptirler. Bu özelliklerin dışında daha ilginç özelliklerde kuşların tabiatında vardır. Özellikle Ankara, Gaziantep ve İzmir'de bulunan doğal yaşam parklarındaki kuşların davranışları gözlemlenmektedir. Bu gözlemlemenin ardından çıkan bazı sonuçlar herkesi şaşırtmaktadır.

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara
1-Kuşların kemiklerinin içi neredeyse boştur.

Kuşların kemiklerinin içi neredeyse boştur cümlesi doğru olmasa da içinde oldukça hafif süngerimsi bir yapı vardır. Bu süngerimsi yapıda kuşların vücut – kütle endeksine doğrudan etki etmektedir. Çünkü vücudumuzun ciddi bir kısmının ağırlığını kemiklerimizin yaptığını düşünürsek neredeyse kemiksiz olmak kuşları tüy kadar hafif yapmaktadır.

2-Kuşların kanatları su geçirmez.

Bu her kuşta olmasa bile kuşlar familyasının çok büyük bir kısmında geçerli bir durumdur. Kuşların kanatları su geçirmez ve bu sebeple kuşlar kolayca hasta olmazlar. Yılda bir defa su olan bir bölgede kanatlarındaki tüylerin arasına su alarak tam manasıyla kendisini yıkar ve temizler. Onun dışında su geçirmezler.

3-Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek oldukça kolaydır.

Birçok kişinin evinde beslediği bu kuş türü hakkında en çok sorulan soru dişi ya da erkek olduğunu nasıl anlarız olmaktadır. Eğer muhabbet kuşunuzun gagasının üstü mavi ise erkek pembe ise dişidir.

4-Angut gibi bakmak tabiri bir kuş cinsine aittir.

Kuşlar hakkında 10 ilginç bilgi diye bir liste yaparken angut kuşuna değinmezsek olmazdı. Eşi ölen angut kuşları eşlerinin ölülerine öylece bakakalırlar ve bir süre sonra açlıktan onlarda ölürler.

5-En ağır uçan kuş

En ağır uçan kuş Afrika kıtasında yaşayan kori toy kuşudur. Ağırlığı tam 18 kilogramdır.

6-En büyük kuş

156 kilo ve 2.74 metre boyu ile bir insandan 2 kat büyük olan kuş türü deve kuşudur.

7-Flamingoların tek ayak üzerinde durması

Flamingoları tek ayak üzerinde çok defa televizyonda belgesellerde izledik. Peki sebebini biliyor musunuz? Ayakları suda duran flamingolar çok hızlı şekilde ısı kaybetmektedir. Bu sebeple bir ayaklarını altlarında toplarlar ve ısı kaybını azaltmayı başarırlar.

8-Türkiye'de yaşayan kuş türü sayısı

Sizce bu kuş türlerinin sayısı kaç olabilir? Tam 456 farklı tür Türkiye sınırlarında yaşamaktadır.

9-Konuşan papağanlar

Bir çoğumuz papağanların konuştuğuna inanırız ancak papağanlar kelime dağarcıklarını geliştirerek kelime ezberlerler ve sahiplerinin bu kelimeleri kullanma sıklığına göre tekrar ederler.

10-Ala doğan gökyüzünden yere doğru inişinde 251 Km hızlara ulaşabilmektedir.