EVCİL KUŞLARIN TIRNAKLARI NASIL KESİLMELİDİR?

blog yazısı ekle !

EVCİL KUŞLARIN TIRNAKLARI NASIL KESİLMELİDİR?

Ankara Veteriner

Evcil bir kuş sahibi olmanın en güzel yanı, onu elinize alıp sevebilmek, omuzunuzda gezmesine izin verip, başınızın üzerine bile çıkmasına izin vermek ve hatta kulağınızın dibinde size bir şeyler söylemesini dinleyebilmektir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşların da tırnakları vardır ve uzarlar. Kuşların tırnakları uzadığı zaman ise çok acı verici olmasa bile oldukça rahatsız edicidir. Neyse ki gelişen imkânlar ve bilgiler sayesinde evcil kuşların tırnaklarının kesilmesi sanıldığı kadar zorlu değildir. Önemli olan neyle karşılaşacağınıza hazırlıklı olmak ve gerekli aletleri yanınızda bulundurmaktır.312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara


Öncelikli olarak sahip olduğunuz evcil kuşu bir havlu içerisine sarmanız gerekecektir. Bu nedenle seçeceğiniz havlunun parlak renkler olmamasına ve onu alarma geçirip telaşlandıracak bir etki yaratmamasına özen göstermek gerekir. Ardından seçtiğiniz koyu renk havluyu onun ilgisini çekecek şekilde sunup, korkutmadan ve strese sokmadan havluya getirmeniz ve sarmanız gerekir. Zaten ilerleyen zamanlarda kuşunuz da buna alışacaktır.

Bakım günü olarak adlandırabileceğimiz böyle bir tırnak kesimi gününde ihtiyacınız olacak bütün aletleri önceden hazırlamanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca tekrar etmekte yarar var ki, tüm bu işlemler sırasında kuşunuzu strese sokacak ve onu heyecanlandıracak hareketlerden kaçınmanız gerekecektir. Her defasında onun da sağlığını düşünerek tırnaklarını çok derinden kesmemek herhangi bir risk almanızın da önüne geçmiş olur. Önemli olan tırnaklarını bir miktar kısaltmak olmalıdır. Ayrıca seçeceğiniz tırnak makasının kuşunuzun büyüklüğüne uygun olmasına da özen göstermeniz gerekir.

Kuşunuzun tırnağını kesme işlemine geçmeden önce başı dışarıda kalacak şekilde havluyla çok sıkmadan sarın ve bu işlemi sizden başkası yapacaksa da onun kuşunuzun daha önceden gördüğü biri olmasını sağlayın böylece korkup kendini tehlikede hissetmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca acil durumlar için de hazırlıklı olmanız gerektiğini unutmayın. Kuşunuzun tırnağını belki biraz daha derinden kesmek isterken onun damarına denk gelip kanatabilirsiniz. Böyle bir durumda hemen kan durdurucu tozları ve antiseptik ilaçları yanınızda kullanıma hazır halde bekletin. Bu şekilde en hızlı haliyle olaya müdahale edebilirsiniz.

Kesme işlemine geçtiğinizde ise kuşun ani hareketler yapmasını engellemek için başparmağınızı kafasının arkasında hafifçe bastıracak şekilde tutun. Bu hareket aynı zamanda onun sakinleşmesine de yardımcı olacaktır. Diğer taraftan avuç içinizle gövdesini de çok fazla sıkmamaya özen gösterin çünkü bilindiği üzere kuşların diyaframı yoktur ve uygulayacağınız fazla bir baskı onun nefes almasını engelleyecektir. Ayrıca en evcil edilmiş kuşların bile bu şekilde sarılmaktan hoşlanmayacağını ve tüm dikkatinize rağmen huzursuz olup elinizi de ısırabileceğini göz önünde bulundurun. Size tavsiye edilen bu yöntemlerle veya kendinizce geliştirdiğiniz yöntemlerle kuşunuzu sakinleştirdikten sonra tırnaklarını kesme işlemlerine başlayın.

Unutmamanız gereken bir başka konu ise aslında tırnak kesmenin kendi tırnaklarınızı veya çocuğunuzun tırnaklarını kesmekten farklı olmayışıdır. Kuşların tırnaklarının kesilmesini bu kadar özel yapan durum ise tırnakların doğal hizasından biraz gerisinde kesilmesi tırnakların kanamasına ve bu yüzden hayatını da riske atabilmesine sebebiyet vermesindendir. Bu nedenle her ne kadar tırnakların uzunluğu rahatsız edici olsa da bunu, özel törpülerle aşındırmasını sağlamak ve ancak çok ihtiyaç duyulduğunda tırnaklarını kesmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.