KÖPEĞİNİZİN AĞIZ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN AĞIZ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

Ankara ' da yaşayan hayvan severler olarak hepimiz biliyoruz ki, evcil hayvan sahipleri kendi ağız sağlıklarına dikkat ettiği kadar evcil hayvanlarının ağız sağlığına dikkat etmeyebilirler. Ancak şunu bilmeliyiz ki onlarda en az bizler kadar bu bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Bu bakımı onlara yapmamız hem ağız sağlıklarını koruyacak hem de ilerleyen yaşlarda dişlerini kaybetmelerinin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Peki, öyleyse onların diş sağlığını korumak için sahiplerinin yapabileceği şeyler nedir? İşte bu sorunun cevabını Ankara' da ki veterinerler sizlerle paylaşıyorlar.Fırçalama:
Nasıl ki dişlerinizi fırçalamanız sizin sağlığınızı korurken bir yandan da çevrenizdekilerin sizin yanınızda daha rahat etmesini sağlıyorsa, evcil hayvanınızın da dişlerinizi fırçalamak aynı etkileri yaratacaktır. Bunun için haftada 1 veya 2 kez diş temizliğini fırçalayarak sağlamanız, kötü nefes kokusun halledecek, dişlerinin de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

Röntgen Biyokimya
Hemogram
Kısırlaştırma
Aşılama
Koruyucu hekimlik
Ekokardiografi
Parazit tedavisi
Dermatoloji
Dahiliye
Cerrahi
Diş hekimliği
Mama ve suplementlerdevamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Vera Veteriner Kliniği

Çankaya

devamını oku... Adres: Bademlidere Mahallesi Şemsettin Günaltay Caddesi No:29/3 Çankaya - Ankara


Diş Etlerini kontrol edin: Belirli aralıklarla, köpeğinizin diş etlerini kontrol ederek, pembe renkli olduklarından emin olun. Eğer kırmızı veya beyaz renkli görünüyorlarsa bu iyiye işaret olmayacaktır. Aynı zamanda dişlerinde herhangi bir karartı veya leke olmamasına dikkat edin, genel olarak bu kontrolü haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır

Hastalıkların belirtileri: Tabii ki hiç kimse evcil hayvanının ağız problemleri yaşamasını istemez, ancak yine de aşağıda paylaşılan bazı belirtileri az da olsa köpeğinizde görmeye başladıysanız, mutlaka bir veterinere başvurmalısınız.

- Kötü Nefes

- Aşırı salya akıtma

- Diş etlerinde renk farklılıkları

- Dilinin altında şişlikler

- Eksik diş

Alışkanlık Kazandırın: Eğer daha önce köpeğinizin dişlerini hiç fırçalamadıysanız veya diş eti kontrolü sırasında size izin vermek istemiyorsa. Öncelikle belirli zamanlarda sadece parmağınızı kullanarak sanki dişlerini fırçalıyormuş ve diş etlerini kontrol ediyormuş gibi ağzının içerisinde gezdirin. Böylelikle, bu işleme yabancılık çekmeyecek ve ilerleyen zamanlar da bu işlemi diş fırçasını kullanarak da gerçekleştirebileceksiniz.

Fırçalama Tekniği: Evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamak için uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir yöntem mevcuttur. Bu yöntemde, sizden istenilen, diş fırçasını, diş yüzeyine yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutarak, yuvarlak hareketlerle fırçalama işlemini gerçekleştirmenizdir. Fırçalama işlemini gerçekleştirirken acele etmemeye ve köpeğinizin de canını çok sıkmamaya çalışın, her seferinde sadece bir bölge üzerinde temizliğinizi gerçekleştirin daha sonra diğerine geçin. Bu aşamalarda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, en fazla tartarın bulunabileceği yanak kısımlarını en sona bırakmanız ve fırçalama işlemini bitirmeden önce aşağıya doğru süpürerek o bölgeyi temizlemenizdir.

Aynı zamanda eğer köpeğiniz dişlerinin iç kısımlarını temizlemenize izin vermezse, onu zorlamayın çünkü o bölge zaten tartar birikiminin en az olduğu kısımlardan biridir.